Fi relék - Áramvédő kapcsolók
Az áram-védőkapcsoló (FI relé, érintésvédelmi relé, ÉV-relé, életvédelmi relé, ÁVK) egy rendkívül fontos biztonsági eszköz, amely a szivárgó áram észlelésekor automatikusan megszakítja az áramellátást, így megelőzve az áramütést vagy a berendezések meghibásodásából adódó veszélyeket.
Hogyan működik az áram-védőkapcsoló?
- Szivárgó áram érzékelése – Ha egy vezeték vagy fogyasztó földzárlatos lesz, vagy valaki véletlenül hozzáér a hálózat feszültség alatt álló részeihez, az FI relé azonnal érzékeli az áramkülönbséget.
- Automatikus lekapcsolás – A készülék még az áramütés tényleges kialakulása előtt leold, így megakadályozva a balesetet.
- Feszültségmentesítés – Ha a hálózatban hiba keletkezik, az áram-védőkapcsoló azonnal lekapcsolja a mögötte lévő hálózatot, így védve az embereket és az elektromos berendezéseket.
Milyen típusú FI relék léteznek?
Az áram-védőkapcsolók különböző érzékenységűek, attól függően, hogy milyen áramerősségnél lépnek működésbe:
- 10 mA – Extra érzékeny, speciális alkalmazásokhoz, például fürdőszobákban vagy orvosi berendezéseknél.
- 30 mA – Általános háztartási használatra ez az ajánlott érték, mivel hatékony védelmet nyújt áramütés ellen.
- 100 mA – Külső dugaszoló aljzatokhoz és olyan helyekre ajánlott, ahol nem közvetlen életvédelmi célokat szolgál, hanem a berendezések biztonságát növeli.
AC és A típusú áram-védőkapcsolók közötti különbségek
- AC típusú FI relé – Képes érzékelni az egyszerű váltakozó áramú szivárgásokat, azonban nem érzékeli a pulzáló egyenáramú (szinusz-félhullámú) szivárgásokat.
- A típusú FI relé – Fejlettebb változat, amely nemcsak az AC típus által érzékelt áramhibákat, hanem a pulzáló egyenáramú (szinusz-félhullámú) szivárgásokat is detektálja.
A háztartások és modern elektromos rendszerek esetében az "A" típusú FI relé ajánlott, mivel az elektronikus eszközök (pl. inverteres klímák, mosógépek, számítógépek) által generált egyenáramú szivárgásokat is érzékeli, így megbízhatóbb védelmet biztosít.
Miért fontos az FI relé beépítése?
- Személyvédelem – Az áram-védőkapcsoló megelőzi az életveszélyes áramütéseket.
- Eszközvédelem – Megóvja az elektromos berendezéseket a hibás földelés vagy meghibásodás okozta károktól.
- Tűzvédelem – Azonnal észleli a szivárgó áramot, amely hosszú távon tűzveszélyt is okozhatna.
- Kötelező biztonsági előírás – Az új építésű és felújított elektromos hálózatok esetében kötelező az FI relé beépítése, így elengedhetetlen minden modern épületben.
Az FI relé egy kis méretű, de életmentő berendezés, amelynek megléte alapvető biztonsági követelmény minden háztartásban és ipari létesítményben.